Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem ei est. Eos ei nisl graecis, vix aperiri consequat aneius.

Jak vybrat dveře do dětského pokoje?

Jak vybrat dveře do dětského pokoje?

Při výběru dveří do dětského pokoje je třeba brát zřetel na mnoho faktorů. Důležitá je samozřejmě finanční stránka, ale také samotná funkčnost dveří. Myslet je třeba na to, že každé dítě je jedinečná osobnost, tedy každé bude mít trochu jiné představy o tom, jaké by dveře do jeho království měly být.

Dětský pokoj je snad nejspecifičtější místnost v domě či bytě. Je to zároveň ložnice, herna, pracovna i místo k relaxaci, proto je vybavování právě dětského pokoje jednou z těch nejnáročnějších výzev. Navíc, jak dítě roste, jeho potřeby se mění. A proto musíme myslet také do budoucna – jestliže se bude vybavení spíše obměňovat, je výhodnější volit o něco levnější varianty, naopak pokud nám záleží na kvalitě, uděláme lépe, budou-li kousky spíše neutrální, ne příliš dětské, aby se v pokoji i budoucí teenager cítil dobře.

U prosklených dveří potřeba myslet především na bezpečnost.

A jak tedy konkrétně s dveřmi? Jistě stojíte před základní otázkou – materiál. Zde záleží na vašich prioritách – cena, kvalita, zdravotní nezávadnost? Pokud vyberete dveře z masivu (a dáte si pozor na to, čím je jejich povrch ošetřen), pravděpodobně to bude nejméně zdraví zatěžující varianta. Za tu si ale bohužel také připlatíte. Odolnost a snadnou údržbu zajišťují dveře z lamina – běžnými čističi z nich dostanete i stopy po fixech, pastelkách, či jiných „nechtěných“ hrách vašich dětí. Kromě toho věrně imitují dřevitou strukturu, takže v interiéru působí nerušivým a příjemným dojmem.

Pak je také otázka prosklení dveří. To, že část dveří bude průsvitná zajistí v pokoji více světla, takže se v něm vašim ratolestem bude lépe učit, číst, hrát a vy budete mít větší přehled o tom, co se v pokoji děje. Zároveň je ale dětem potřeba dát jistou dávku soukromí, aby se v pokoji necítily jako ve výkladní skříni. Řešením můžou být různě zabarvená skla, přes které nejde vidět, ale světlo projde, nebo světlíky ve vrchních částech dveří. Vždy je však u prosklených dveří potřeba myslet především na bezpečnost. Hry dětí jsou mnohdy velice divoké a snadno se může stát nějaká nehoda. I některá skla jsou ale bezpečnostní – odolná, a když už se rozpadnou, tak ne neostré „střepy“. Na to je dobré se při výběru dveří do dětského pokoje zaměřit.

A když už jsme u otázky bezpečnosti, jistě se hodí také, aby kliky dveří neměly příliš ostré hrany, případně aby zavírání dveří bylo tlumené – uchráníte tak dětské prstíky před přivřením. Příjemným bonusem navíc je, že s takovými dveřmi nelze „prásknout“.


Tichá střelka pak ztiší zavírání dveří, takže když dítě pracně uspíte, nevzbudíte jej svým odchodem z pokoje.

Otázkou je také to, jak moc by měly dveře dětského pokoje zvukově izolovat. Přes zvukově dobře izolované dveře nepůjdou slyšet mnohdy až příliš hlasité dětské hrátky, ani vaše večerní televize z vedlejšího pokoje. Naopak vy trochu ztratíte přehled o tom, co se v dětském pokoji děje. Je proto opět potřeba najít kompromis mezi soukromím a bezpečím dítěte.

Existují také dveře, které jsou svou funkcí velmi různorodé – dá se na ně malovat, mohou se proměnit v nástěnku, zrcadlo či magnetickou tabuli. Tím ušetříte místo v pokoji a použijete prostor, který by jinak zůstal nevyužitý.