Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem ei est. Eos ei nisl graecis, vix aperiri consequat aneius.

Jak opravit kliku u dveří?

Jak opravit kliku u dveří?

Klika u dveří dokáže pěkně potrápit. Někdy vrže, někdy skřípe, někdy nám zůstane v ruce. Pokud nefunguje jak má, je to špatně a musíme to začít urychleně řešit. Častokrát se stává, že pak uvíznete zavření v pokoji, jelikož klika vypadne. Abychom tomuto nešvaru předešli, je třeba o kliky pečovat. Co když ale ta situace nastane? Musíme nutně volat odborníka?

Opravte kliku svépomocí

Odborníka voláme až tehdy, pokud si s opravou skutečně nevíme rady. Není to nic špatného, učený z nebe nespadl. Oprava kliky je ale nenáročná a dokáže ji opravit každý alespoň lehce zručný člověk. Opravit kliku u dveří není žádná věda. Celý mechanismus zavírání dveří se skládá z kování a zámku. Tyto části jsou spojeny šroubky.

Jestliže se pustíme do opravy kliky, nejprve si zjistíme typ kování.

Jestliže se pustíme do opravy kliky, nejprve si zjistíme typ kování. Na trhu existuje celá řada kování, proto je dobré vybrat to, které je určeno pro naše dveře. Vybírat můžete buďto z rozetového kování, kde je klika i otvor pro vložku zámku umístěna odděleně, případně štítkové, kdy jsou obě části umístěny v jednom kování.

Uvolněná klika

Klika samotná je připevněna červíkem ke čtyřhranu. Malý šroubek, který se utahuje imbusem. Nejprve tak zjistíme, zda je červík v pořádku. Často se stává, že již dokončil svou životnost a je třeba jej vyměnit. Červík stojí haléře, kupte si klidně více červíků do zásoby. Častokrát stačí červíka vyměnit a klika se opět pevně přichytí ke čtyřhranu a můžete opět vesele otevírat své dveře.

Padlá klika

Chyba bývá v prasklé pružině v zámku. Zde přichází chvíle pro sundání celého kování. Nejprve vyndáme kliku povolením červíka a vytáhneme čtyřhran. Další kroky se liší dle typu kování.


U štítového kování, které najdete na svých dveřích častěji, postačí povolit 2 šrouby, které drží kování k zámku. Rozetové kování potřebuje uvolnit zvlášť kliku a zvlášť otvor pro vložku zámku. V tomto případě je nutné sejmout kryt vložky, nejčastěji odšroubováním a následně povolíte pár šroubů, které drží u dveří spodní i horní rozetu.

Po uvolnění kování i zámku vyjměte zámek a podívejte se na plochou pružinu. Ta se dá buďto znovu napružit, případně pokud je prasklá, tak se musí vyměnit. Další možností je koupě zcela nového zámku. Nejlépe takového, který odpovídá původnímu zámku dveří.

Nakonec vše namontujeme zpět dle opačného pořadí postupu.

Vrzající klika

Vrzající klika potřebuje promazat. Pokud se rozhodnete demontovat celý mechanismus, postupujte dle již popsaného návodu u padlé kliky.

Klika u plastových dveří

Plastová klika má oproti kované tu nevýhodu, že je z plastu. Je to bohužel fakt, který je právě rozhodující v životnosti kliky. Plastová klika se častěji láme i opotřebovává. Z toho důvodu lepší celou kliku vyměnit za novou. Nejlépe uděláte, pokud si zlomenou či opotřebovanou kliku vezmete sebou do obchodu nebo železářství a vyměníte ji za stejnou.

Klika u balkonových dveří

Balkonové dveře jsou výrazně složitější, co se mechanismu týče, nežli klasické pokojové dveře. Balkonové dveře, tedy lépe řečeno jejich kliky, obsahují takzvané závory, které zajišťují zavření proti zárubni. Pohyb kliky uvnitř zámku se převádí ořechem. Právě u ořechu nastává problém nejčastěji, jelikož je velmi křehký a často se láme. Klice nezbude nic jiného, než se protáčet i se čtyřhranem a dveře tím pádem nejdou otevřít ani zavřít.

Operace s ořechem i se závorami je velmi složitá a až v tomto případě je lepší nechat celou opravu na profesionálovi. Častokrát však lze opotřebení předejít pravidelnou, alespoň jednoroční kontrolou celého mechanismu. Tu utáhnete šroubek, tu promažete a klika i ořech budou sloužit ještě dlouhá léta. Zanedbáváním této péče výrazně snižujete životnost kliky u balkonových dveří.

Kontaktujte nás

V případě jakéhokoliv problému nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám pomůžeme s jakýmkoliv kováním, abyste se nemuseli strachovat, že vás jednou dveře nechají uvězněné v pokoji. Oprava je však velmi snadná a dle našich návodů by ji měl zvládnout opravdu každý.